„Serdecznie witam wszystkich, Wielce Szanowni Pani i Panowie,
Dwa dni temu cała Mongolia obchodziladzień narodzin Wielkiego Czyngis Chana.Chcialbym złożyć najserdeczniejsze pozdrowienia z okazji tego doniosłego dnia.
Pragnęrównieżwyrazić satysfakcjęza zorganizowanieprzez Uniwersytet Warszawski i Państwowy Uniwersytet Mongolski III-ej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Mongolia i Mongołowie: przeszłość i teraźniejszość”, poświeconej 70-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Mongolią a Polską.
Chciałbym podkreślić, że Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego -jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków mongolistyki na świecie,zachowując swoją wspaniałą tradycję i historię, swoim konsekwentnym działaniem wniósł cenny wkład w rozwój mongolistyki. Jako Ambasador Mongolii w RP, ale także jako osoba, która poświęciła 30 lat swojej pracy problematyce stosunków mongolsko-polskich,chciałbym wyrazićswoją szczerą wdzięczność dla tych wspaniałych ludzi, którzy byli związani z Instytutem i tych, którzy pracują w nim do dnia dzisiejszego, a mianowicie dla naukowców, wykładowców, personelu i studentów.Bardzo się cieszę, że w latach rozwoju i postępu, trudności i zmagań, wojen światowych, wielkich zmian społeczno-gospodarczych, oraz w obliczu obecnej pandemii, która dręczy współczesną ludzkość, godnie zachowujecie tę tradycję, podążając naprzódwspólnie z nami.
W dzisiejszym świecie, gdzie zaczyna przewyższać tendencja rozwiązywania wielu spraw z użyciemprzemocy i pieniędzy, rośnie znaczenie rozwoju studiów mongolskich, zachowania mongolskiej kultury, języka i zwyczajów. Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem tego pragnienia i aspiracji. Cieszę się, że podczas tej konferencji omówione zostaną nie tylko zagadnienia o mongolistyce, ale także szeroki wachlarz zagadnień, w tym stosunki dwustronne oraz obecna sytuacja i perspektywy na przyszłość.
Stosunki między naszymi narodami nie ograniczają się tylko i wyłącznie do 70-ciu lat stosunków dyplomatycznych. Ta historia sięgawiele setek lat. W 2021 roku będziemy obchodzić z polskimiprzyjaciółmi 780-tą rocznicę Bitwy na Legnickim Polu. Władze lokalne Legnicy dostrzegają w rocznicy bitwy okazję do przyciągnięcia turystów i rozwoju regionu.My również postrzegamy to jako okazję do zrozumienia historii Mongolii, wsparcia studiów mongolskich i promocji kultury mongolskiej. W ramach tej rocznicy nasza Ambasada proponuje zorganizowanie na początku czerwca przyszłego roku międzynarodowej konferencji poświęconej historii Mongolii. Mam wielką nadzieję, że będziecie wspierać i aktywnie uczestniczyć w tej inicjatywie.
W historii stosunków między naszymi dwoma narodami jest wiele innych doniosłych wydarzeń historycznych. W połowie XIII wieku wśród delegacji Watykanu wysłanej do Wielkiego ChanaMongolskiego, znalazł sie słynny polski podróżnik, franciszkanin Benedykt Polak. Cieszę się, że nasi polscy przyjaciele utworzyli Nagrodę Bendykta Polaka, a kierownictwa państwa i rządu zwracaja na nią uwagę w sprawie jej popularyzji. Niedawno pojechałem do Krakowa, aby wziąć udział w ceremonii wręczenia nagród. W przyszłości chciałbym wspierać konkretne działania w tym zakresie, takie jakpodróże śladami Benedykta Polaka.
Kilka dni temu odwiedziłem Kruszyniany na wschodniej granicy Polski i spotkałem się z polskimi obywatelami – Tatarami, którzy osiedlieli sie w Polscez późniejszych chanatów Imperium Mongolskiego. My, Polacy i Mongołowie, moglibyśmy się pochwalić tymi dumnymi i zasłużonymi ludźmi, którzy walczyli o niepodległość Polski i wyróżniali się swoimi zasługami i zaangażowaniem. Zamierzam o nich napisać w mongolskiejprasie.
W ciągu 70 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych zdobyliśmy duże doświadczenie wnaszejwspółpracy. Istniejedużo podobieństw między Polską i Mongolią w historii oraz w przebytej ścieżce rozwoju, a także w usytuowaniu geopolitycznym. Stądniektóre problemy i sprawy, przed którymi stoimy dzisiaj, są podobne. Od Polski wiele się nauczyliśmy i możemy wiele nauczyć w budowaniu demokracji oraz relacji rynkowych w Mongolii i jesteśmy bardzo wdzięczni za to wsparcie udzielone przez Polskę.
Panie i Panowie,
Nie ulega wątpliwości, że nasz kraj, zapewniając swoje demokratyczne osiągnięcia i zachowując obecnie tempo rozwoju pozostanie nadal wiarygodnympartnerem w Azji dla Polski -dlanaszego ważnego trzeciego sąsiada. Będziemy aktywnie pracować nad poszerzaniem i pogłębianiem naszych tradycyjnych, przyjaznych i dobrych relacji we wszystkich obszarach i we wszystkich możliwych kierunkach. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie dużym wsparciem dla naszej pracy, da nam nowe pomysły i będzie początkiem nowych kroków.
Życzę powodzenia w działalności konferencji.”
18.11.2020 r.